Tipy na výlety po Vysočině

Státní hrad Lipnice nad Sázavou

Stanice ochrany fauny Pavlov 

 

Selské muzeum Michalův statek v Pohledi 


Tři zapomenuté gotické podlipnické kostely

kostel Sv. Markéty v Loukově
kostel Sv. Jiří v Řečici
kostel Sv. Martina v Dolním Městě

Humpolec zřícenina hradu Orlík s novou rozhlednou, koupaliště Žabák a lanové centrum Pavouk, exkurze v pivovaru Bernard

Pelhřimov  Muzeum rekordů a kuriozit, Muzeum strašidel,  Pelhřimovské peklo

Křemešník - poutní místo s rozhlednou, lanové centrum a sjezd na terénních buginách

Známá poutní hora nedaleko Pelhřimova s kostelem Nejsvětější trojice, rozhlednou a lanovým centrem

Premontstrátský klášter Želiv s pivovarem

Soubor lidových staveb Veselý Kopec u Hlinska


Havlíčkův Brod

Jihlava - ZOOVodní ráj, jihlavské podzemí

Zámek Žleby a obora s bílými jeleny 

Místa zapsaná na Seznamu kulturního a přírodního dědictví Unesco

  • Telč - historické centrum
  • Zelená Hora - poutní kostel Jana Nepomuckého ve Žďáře nad Sázavou
  • Kutná Hora - chrám sv. Barbory, koupaliště, letní bobová dráha

 

Pro další tipy na výlety doporučujeme navštívit stránky http://www.region-vysocina.cz/

 

Ubytování Vysočina

Kraj Vysočina nabízí překrásnou přírodu a nespočet typů na výlety. Hrady a zámky se Vysočina jenom hemží a Vy tak máte mnoho možností na to, abyste si dopřáli klidnou dovolenou plnou poznání a zážitků.  

Vysočina se rozprostírá ve středu České republiky, v oblasti Českomoravské vrchoviny. Okolo nalezneme velmi zachovalou přírodu, mnoho pahorkatin, vrchovin a také 2 velmi oblíbené chráněné oblasti, Žďárské vrchy a Železné hory. Krom nádherné přírody, nalezneme na Vysočině nespočet kulturních památek, hradů a zámků. 3 z kulturních památek v kraji Vysočina byly zapsány i na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. 

Patří mezi ně město Telč. Telč se zapsal do kulturního dědictví UNESCO díky historickému jádru města, které stojí za to vidět. Historické jádro bylo zapsáno do Světového kulturního dědictví UNESCO v roce 1992, kdy se na památkové hodnotě města Telči podílí i předměstí Staré město, jehož historická část je městskou památkovou zónou. Dominantou je pak samotný renesanční telečský zámek, zdejší synagoga a židovský hřbitov. Další ze 3 památek UNESCO je Kostel svatého Jana Nepomuckého ve Žďáru nad Sázavou, který se nachází na Zelené hoře u města. Kostel je barokní stavba, která byla do Světového dědictví zanesena roku 1994. Třetí kulturní památkou na Vysočině je Bazilika svatého Prokopa v Třebíči. Románsko-gotický křesťanský kostel se zapsal jako kulturní památka v roce 2002. Mezi velká lákadla patří také muzeum v Pelhřimově, které mapuje jedinečné výkony českých a světových rekordmanů. 

Jaké Vysočina nabízí ještě tipy na výlety a ubytování?

Nabídka výletů je velmi rozmanitá. Ubytujte se u nás v rodinném penzionku Chalupa Blatov a vydat se můžete například na Státní hrad Lipnice nad Sázavou, který se řadí mezi nemohutnější šlechtické hrady v ČR. I Selské muzeum Michalův statek v Pohledi, Vám nabídne návrat do života selského lidu na haberském panství v období po konci třicetileté války až do zrušení poddanství v českých zemích v roce 1848. Pokud Vás ale zajímá česká fauna, určitě navštivte Stanici ochrany fauny Pavlov. Tato záchranná stanice je určena pro hendikepované živočichy. Na Vysočině se můžete vydat i do zdejších měst, která Vám nabízí kulturní vyžití. Například Humpolec může nabídnout zříceninu hradu Orlík, kde je nově otevřená rozhledna. Zřícenina hradu se tyčí přímo nad Humpolcem. Také koupaliště Žabák a lanové centrum Pavouk, vám může nabídnout okolí Humpolce. Pro milovníky zlatého moku čeká v Humpolci exkurze v pivovaru Bernard. Pelhřimov zase nabízí svým návštěvníkům Muzeum rekordů, Muzeum strašidel nebo Pelhřimovské peklo. Pro rodiny s dětmi je to opravdu skvělý typ na výlet, na který nezapomenou. Pod Vaše děti nebo i Vy dáte raději přednost zvířátkům, určitě navštivte ZOO v Jihlavě. Jihlava nabízí dále Vodní ráj nebo jihlavské podzemí. Jisto jistě stojí za podívanou také zámek Žleby s oborou s bílými jeleny. Žlebské chovy jelenů jsou nejpočetnější a vynikají standardem bílého zbarvení. Mezi kulturními památkami, které Vysočina nabízí, to není zdaleka vše. Navštívit můžete také Havlíčkův Brod, Premontstrátský klášter Želiv s pivovarem, Křemešník – poutní místo s rozhlednou, lanové centrum a sjezd na terénních buginách nebo 3 zapomenuté gotické podlipnické kostely – kostel Sv. Markéty v Loukově, kostel Sv. Jiří v Řečici a kostel Sv. Martina v Dolním Městě. To vše a daleko víc najdete v samém srdci Vysočiny, pokud se rozhodnete trávit na vysočině dovolenou a vyberete si ubytování v našem rodinném penzionu Chalupa Blatov.

Vysočina i na kole s ubytováním? 

Proč ne, pokud jste milovníci cyklistiky a rádi památky objíždíte na kolech, Vysočina je přesně k tomu určená. Ubytování na Vysočině je vyhledávané pěšími turisty i cyklisty, protože Vysočina nabízí nespočet možností, kam vyrazit. Na kole se dá zkrátka projet celý kraj. V turistické oblasti Vysočina bylo vybudováno nebo obnoveno velké množství naučných stezek a cyklostezek, které lákají zejména rodiny s dětmi na pohodové a klidné výlety. V okolí penzionu Chalupa Blatov jsou značené cyklostezky vhodné i pro děti. Velmi příjemný je fakt, že zdejší turistické trasy a cyklotrasy nejsou přeplněné turisty a cyklisty, jako v jiných regionech. I kolem řeky Sázavy vedou překrásné turistické stezky i cyklostezky. Výlet můžete pojmout i nostalgickou formou, a to projet okolí řeky Sázavy železniční tratí „Posázavský pacifik“ ze Světlé nad Sázavou. Velkým vyžitím pro návštěvníky a vodáky je také přírodní rezervace Stvořidla na řece Sázavě – balvanovité řečiště s peřejemi.

 

 

 

 

imageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimage

INFORMACE PRO ZÁKAZNÍKY

VÁŽENÍ ZÁKAZNÍCI,

 

DOVOLUJEME SI VÁS INFORMOVAT O UZAVŘENÍ PENZIONU. DĚKUJEME ZA VAŠÍ PŘÍZEŇ.